|
Barack Obama sustine constructia unei moschei langa Ground Zero |
|
Preşedintele american este de acord cu ridicarea unei moschei la Ground Zero, locul atentatelor din 11 septembrie 2001. Sprijinul lui Barack Obama pentru acest proiect vine pe fundalul unei controverse aprinse. "Musulmanii au aceleaşi drepturi să îşi practice religia ca oricine din această ţară", a declarat şeful administraţiei americane. "Asta include şi dreptul de a-şi construi un loc de întâlnire şi un centru comunitar pe o proprietate privată din Manhattan", a precizat Barack Obama,
citat de LA Times. Afirmaţiile au fost făcute aseară, după un dineu cu comunitatea islamică. Zilele trecute şi primarul din New York, Michael Bloomberg, şi-a anunţat sprijinul pentru proiect.
Moscheea şi centrul cultural islamic, o clădire cu 13 etaje, vor fi construite la doar câteva sute de metri de locul unde s-au prăpuşit Turnurile Gemene.
|